Weboldalunk a többi webshophoz hasonlóan cookie-kat használ a jó működés és a felhasználók kényelme érdekében. Részletek az Adatkezelési tájékoztatóban.
Termékcsoportok

Gépi menetfúrás: szerszámok és tippek

A menetfúrás feladata csavarmenet vágása furatokban. A megfelelő szerszám helyes kiválasztása elengedhetetlen a jó eredményhez.

 

 

Tartalom:

  • A menetek fajtái >>>
  • A megmunkálandó anyagok forgácsolhatósága >>>
  • A menetfúrók jellemzői >>>
  • Szerszámanyagok >>>
  • Gépi menetfúró kínálatunk >>>
  • HSS menetfúrók >>>
  • HSSE menetfúrók >>>
  • INOX (HSSE-PM) menetfúrók >>>
  • ALU menetfúrók >>>
  • Öntöttvas és bronz menetfúrók >>>
  • Előkészítés, szerszámbefogás, hűtés-kenés >>>
  • Forgácsolási adatok >>>
  • Alternatív szerszámok >>>

 

 

Mit kell tudni előre?

A megfelelő szerszám kiválasztásához tisztázni kell néhány dolgot. Ilyenek

  • A menet fajtája és mérete: M, MF, UNC, UNF, W, G, Rp, Pg, Tr, NPT, Rc, ...
  • Átmenő, vagy zsákfuratba kell fúrni
  • A megmunkálandó anyag: acél, korrózióálló acél, nagyszilárdságú acél, öntöttvas, alumínium, réz, bronz, titán, szuperötvözetek, műanyag, új kompozit anyagok, ...
  • Milyen géppel dolgozunk? Lehet akkus és vezetékes kisgép, oszlopos vagy állványos fúrógép, CNC eszterga és megmunkáló központ, menetfúró gép és manipulátor. 
  • Hogy lesz megoldva a menetfúró befogása?
  • Mik a pontossággal és termelékenységgel szembeni elvárások.
  • Érdemes mérlegelni az alternatív eljárások, mint menetmarás, menetformázás, menet-esztergálás célszerűségét

 

A menetek fajtái

A menetkészítés során az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen típusú menetet készítünk. A különböző szabványok és menetprofilok más-más célokra alkalmasak, ezért fontos, hogy tisztában legyünk a különféle menetek sajátosságaival. Nézzük meg a leggyakoribb menettípusokat és azok felhasználási területeit!

 

1. Metrikus menet (ISO-menet)

A metrikus menetek a legelterjedtebbek Európában, és az ISO-szabvány alapján készülnek. Ezeket milliméterben mérik, és két szám jellemzi őket: a menet átmérője (például M6) és a menetemelkedés (a két menet közötti távolság milliméterben). A menetprofil 60°-os.

A szabványos emelkedés mellett léteznek finommenetek is, amelyek kisebb emelkedéssel készülnek, ezek például precíziós gépeknél vagy vékony falú anyagoknál hasznosak. A metrikus meneteket széleskörűen használják gépgyártásban, autóiparban és általános ipari alkalmazásoknál.

A metrikus menetek tűrését kötőjellel írják a menet átmérője után (például M10-6H). Furat-meneteknél és menetfúróknál a normál tűrés 6H, amit nem mindig tüntetnek fel. Az ettől eltérő 6G, vagy 7G tűrés felméretes meneteket jelöl. A külső menetek és menetmetszők normál tűrése 6g. 

 
► M és MF menetek méret-táblázata

 

2. Csőmenet (G-menet)

A csőmenet (G-menet) egy speciális menetfajta, amelyet folyadékok és gázok szállítására szolgáló csőrendszerek csatlakoztatásához használnak. A G-menet szabványos elnevezése a British Standard Pipe Parallel (BSPP), és fontos, hogy a menet párhuzamos (nem kúpos), szemben más csőmenetekkel, mint például a kúpos BSPT vagy az amerikai NPT.  A G-menet 55 fokos menetszögű, amit a Whitworth-profil szabványosít.

A G-menet egy univerzális és megbízható párhuzamos csőmenet, amelyet főként víz- és gázcsővezetékeknél használnak. Párhuzamos kialakításának köszönhetően könnyen szerelhető, és a megfelelő tömítőanyagokkal kombinálva szivárgásmentes kötést biztosít.

Menetméretek és jelölések:  A G-meneteket hüvelykes rendszerben mérik, és a méretezés a névleges csőátmérőhöz kapcsolódik, nem a cső tényleges átmérőjéhez. Például a G 1/2" menet egy 1/2 hüvelykes névleges átmérőjű csőhöz való, de a tényleges átmérője eltérhet ettől.

 
► G-menetek méret-táblázata

 

3. Whitworth menet (BSW)

A Whitworth menetek az Egyesült Királyságból származnak. Ez egy általános célú menetszabvány, amelyet gépeknél és különféle mechanikus kötéseknél használnak. A W-menetet sokféle gépipari alkalmazásban, például kötőelemek, csavarok és anyák meneteinél találhatjuk meg.

 
► W-menetek méret-táblázata

 

4. Amerikai szabványú menetek (UNC, UNF)

Az Egyesült Államokban a meneteket általában a Unified Thread Standard (UTS) alapján gyártják, amely hüvelykben mérhető. Profilja 60°. A két leggyakoribb típus az UNC (Unified National Coarse) durvamenet, amely gyors összeszerelést biztosít, és az UNF (Unified National Fine) finommenet, amely jobb szorítóerőt biztosít kisebb átmérőnél. Ezeket széles körben használják a gépiparban és a járműgyártásban. Felhasználási terület: Járműipar, mezőgazdasági gépek, nehézipar.

 
► UNC/UNF menetek méret-táblázata

 

4. Trapézmenet

A trapézmenetek erős mechanikai kötéseket biztosítanak, és jellemzően csavarszerszámoknál vagy gépi erőátvitelnél használatosak. A trapéz alakú profil nagyobb terhelést képes elviselni, mint a hagyományos metrikus menetek, ezért gyakran alkalmazzák olyan helyeken, ahol nagy erők átvitelére van szükség, például csavarsajtolókban, esztergagépekben vagy emelőszerkezetekben. Felhasználási terület: Gépgyártás, csavarsajtolók, mechanikus emelőszerkezetek.

 
► Trapéz-menetek méret-táblázata

 

5. NPT (National Pipe Thread)

   Az NPT a legelterjedtebb amerikai csőmenet, amely kúpos profillal rendelkezik, így tökéletes tömítést biztosít a csőcsatlakozásoknál. A kúpos kialakítás miatt a menetek összeszorítása közben a kötés fokozatosan záródik, ezáltal megakadályozza a szivárgást. Az NPT menetek gyakoriak a folyadék- és gázvezeték-rendszerekben. Felhasználási terület: Csővezetékek, víz- és gázszerelés, pneumatikus rendszerek.

 
► NPT-NPTF menetek méret-táblázata

 

A megmunkálandó anyagok forgácsolhatósága

A forgácsolhatóságot befolyásolja az anyag szilárdsága és szívóssága, valamint hővezető képessége. Fontos mutatói a szerszám éltartama, a szerszámkopás, a forgácsolóerő, a felületminőség és a forgácsalak. A megmunkálási körülmények, a forgácsolási sebesség és a hűtő-lenő anyag használata is befolyásolja a forgácsolhatóságot, csökkenti a szerszámkopást és javítja a felületminőséget. A könnyen forgácsolható anyagoknak a megmunkálás után sima felületük van, olyan forgácsot termelnek, amely nem akadályozza a gyártási folyamatot, a forgácsolóerők alacsonyak és a szerszámok élettartama hosszú.

Az acél a leggyakrabban forgácsolt anyag, lehet ötvözetlen, gyengén ötvözött és erősen ötvözött. A  forgácsolhatósága általában jó, de ez nagymértékben függ az anyag keménységétől, széntartalmától és egyéb jellemzőitől. A forgácsolhatóság elsősorban a szövetszerkezettől függ, amit viszont a gyártási eljárás, a hőkezelési állapot, a pontos szén- és ötvözőelem tartalom határoz meg.

A korrózióálló (rozsdamentes) acélok lehetnek ferrites, martenzites, ausztenites és ausztenites-ferrites (duplex) anyagok. Közös jellemzőjük, hogy a vágóélek nagyfokú hőhatásnak, kráteres kopásnak és élrátét képződésnek vannak kitéve. A korrózióálló acélok hosszú forgácsot adnak. A forgács szabályozhatósága átlagos a ferrites/martenzites anyagoknál, és bonyolultabbá válik az ausztenites és duplex típusoknál. A forgácsoláshoz nagy forgácsolóerő szükséges, élrátét képződésre hajlamos, sok hő keletkezik és felkeményedik a felület. Az ausztenites szerkezet magasabb nitrogéntartalma (N) növeli a szilárdságot és korrózióállóságot biztosít, de csökkenti a forgácsolhatóságot, miközben növeli a felkeményedést. Hő és kopásálló bevonattal ellátott speciális geometriájú menetfúrót igényel, de ha lehet érdemes menetmarást végezni.

Az acéllal ellentétben az öntöttvas rövid forgácsot adó anyag. A szürkeöntvény (GG) és a temperöntvény (GT) viszonylag könnyen megmunkálható, míg a gömbgrafitos öntöttvas (GGG) és egyes speciális öntöttvasak nagyobb igénybevételt jelentenek. Az összes öntöttvas-típus szilíciumkarbidot (SiC) tartalmaz, amely erősen koptató hatással van a szerszám élére.

Az edzett acéloknál általában jó a forgácstörés. A forgácsolási erők és az igényelt teljesítmény viszonylag magas. A forgácsolószerszám anyagának jó ellenálló képességgel, magas hőmérsékleten is kémiai stabilitással, mechanikai szilárdsággal és abrazív kopással szembeni ellenálló képességgel kell rendelkeznie. Menetfúrás helyett javasoljuk a menetmarást.

Az alumínium és az alumínium-ötvözetek könnyen megmunkálhatónak számítanak. Az alacsony szilárdságú fajták azonban hosszú forgácsokat képezhetnek, és hajlamosak a vágóélhez tapadni. A forgácsolási erők általában alacsonyak, és a kopás a mikroszerkezettől függ. Az alumínium és ötvözetei alkalmasak nagy sebességű megmunkálásra.

Tiszta réz és a cinkkel, ónnal, nikkellel és alumíniummal ötvözött ötvözetek, például sárgaréz  forgácsolhatósága rossznak tekinthető. A tiszta réz általában hosszú forgácsokat eredményez.

A hőálló szuperötvözetek csoportjába vas, nikkel, kobalt és titán ötvözetek tartalmaznak. Ezek könnyen tapadnak, élrátétet képeznek, megmunkálás közben megkeményednek és hőt termelnek. Hasonlóak a korrózióálló acélokhoz, de nehezebben megmunkálhatók és csökkentik a szerszámok élettartamát.

 

A menetfúró jellemzői

 

A gépi menetfúrók jellemzői:

  • menet (M, MF, G, W, UNC, UNF, Pg, stb - lásd a menet szabványokat)
  • méret (átmérő mm-ben, vagy collban, menetemelkedés mm-ben, vagy menetszám 1 collban)
  • tűrés (6H, 6G, 2B, stb - lásd a menet szabványoknál)
  • horony (egyenes, vagy csavart)
  • bekezdő kúp (A, B, C - lásd lejjebb)
  • szár (erősített, átmenő, hosszú, rövid - lásd a szerszám szabványoknál)
  • szerszámanyag (HSS, HSSE, HSSE-PM)
  • bevonat, felületkezelés (TiN, TiCN, oxidálás)
  • egyéb (pl. hátrafelé szűkülő profil korrózióálló acélhoz, ritkított profil alumíniumhoz)

Mindezeket alaposan át kell gondolni optimális menetfúró kiválasztásához, mert csak a perfor.hu webshopban kb 1200 menetfúró van. Nézzük sorban. A menet fajtája, mérete és tűrése általában adott, ami egyszerűsíti a dolgunkat mert például M10 menetfúróból már csak 50 féle szerepel a kínálatban. Következik a horony.

 

Horony

A gépi menetfúrók többféle horonnyal készülhetnek:

  • egyenes horony: rövid átmenő és zsákfuratokhoz, valamint nagyon rövid vagy porforgácsot adó anyagokhoz (szürkeöntvény, réz)
  • egyenes horony forgácsterelővel: átmenő furatokhoz. A forgács előre felé távozik, nem sérti meg a kész menetet és a beakadás és törés veszélye sem áll fenn.
  • csavart horony (30-40°): zsákfurathoz. A forgács hátrafelé távozik.
  • csavart horony (15°): rövid zsákfuratokhoz

  Gépi menetfúrók horonykialakítása

A gépi menetfúró megválasztása a furat jellegének megfelelően:

Gépi menetfúrók fajtái

Általános szabály a szerszámválasztáshoz:

  • Átmeneő furathoz egyenes hornyú menetfúró forgácsterelővel (B bekezdés)
  • Zsákfurathoz csavart hornyú menetfúró (C bekezdés)

Szükség esetén ez a szabály megszeghető, de az a termelékenység, a biztonság, vagy a minőség rovására mehet. (Például csökkenteni kell a fordulatszámot, hogy a forgács jól kijöjjön, beszorulhat a forgács, ami szerszámtöréshez vezethez, a hátrafelé távozó forgács megsértheti a kész menetet.)

 

A gépi menetfúrók bekezdő kúpja:

Anyamenetfúró A bekezdés A bekezdőkúp (5,5-6 menet)

Gépi menetfúró B bekezdés B bekezdőkúp (4-4,5 menet) forgácsterelővel

Gépi menetfúró C bekezdésC bekezdőkúp (2-2,5 menet)

Gépi menetfúró D bekezdésD bekezdőkúp (4-4,5 menet)

Gépi menetfúró E bekezdésE bekezdőkúp (1-1,5 menet)

Minél hosszabb a bekezdőkúp annál könnyebben dolgozik a szerszám, de a férőhelyhiány miatt szükség lehet a rövid kúpra. Az E bekezdőkúp általában speciális gyártásként készül. Tövigmenetes zsákfuratkhoz célszerű megoldás a menetmarás.

Szerszámválasztás:

  • Átmenő furathoz B bekezdőkúp forgácsterelővel, amely előre tereli a forgácsot, így így gyorsabban távozik és még véletlenül sem sérti meg a kész menetet
  • Zsákfurathoz C bekezdőkúp és csavart horony. A rövidebb kúppal mélyebbre érhet a teljes menetszelvény.
  • Rövid furatokhoz C bekezdőkúp egyenes horonnyal, ez a legstabilabb szerszám.

 

A gépi menetfúrók szárának kialakítása

Gépi menetfúró szárak

Erősített és áteső szár

  • Erősített szárat használjunk  M10 menetig, ha a menet hossza megengedi.
  • Átmenő szárral készülnek a menetfúrók M12 menettől. Hosszú menetek esetében kisebb méreteknél is rákényszerűlünk, de a fordulatszámot célszerű csökkenteni és a forgácstávozásra különösen ügyelni kell.

A szerszám elején és végén kialakított csúcsfészek a gyártáshoz szükséges. Kisebb méreteknél a csúcsfészek helyett kúpot alakítanak ki és gyártásnál negatív csúcsok közé fogják.

Szabványok

  • DIN 371 - Gépi menetfúró erősített szárral
  • DIN 376 - Gépi menetfúró áteső szárral
  • DIN 374 - Gépi menetfúró áteső szárral finommenethez
  • DIN 5156 - Gépi menetfúró csőmenethez
  • DIN 40433 - Gépi menetfúró páncélcsőmenethez
  • ISO 529 - Gépi menetfúró 

 

Szerszámanyagok
 

  • Gyorsacél - HSS    (rapid)
    Erősen ötvözött acél kb 4%Cr, 5%Mo, 6%W, 2%V tartalommal.
    Általános forgácsoláshoz. Lágy anyagokhoz, pl. ötvözetlen acélhoz ajánlott.
     
  • Kobaltos gyorsacél - HSSE
    A fentieken kívül 5% Co tartalom.
    Gyengén ötvözött acélhoz és más fémhez általános, vagy univerzális használatra
     
  • Porkohászati gyorsacél - HSSE-PM
    Egyenletesen apró szemcsézettel.
    Nagyobb szilárdságot és teherbírást biztosít a keménység megtartása mellett.
    Erősen ötvözött és korrózióálló acélhoz, gömbgrafitos öntöttvashoz

 

Bevonatok

A bevonat a szerszám felületére néhány mikron vastagságban felvitt kemény anyagréteg. A bevonat keménysége gyorsacél szerszámoknál általában az alapanyag keménységének 3-4-szerese, keményfémeknél az eleve keményebb alapanyag 2-3-szorosa. Fontos jellemzője a bevonatnak a magas hőállóság és a kis súrlódási tényező.

A bevonat feladatai:

  1. a súrlódás csökkentése a forgács távozásának megkönnyítése érdekében,
  2. hőszigetelés, a forgácsolásnál keletkező hő nagy része nem jut a szerszámba, hanem a forgáccsal távozik,
  3. a kopásállóság növelése, amit a bevonat nagy keménysége biztosít.

A bevonatos szerszám termelékenyebben dolgozik, nagyobb forgácsolási sebességgel és előtolással használható, éltartama pedig sokkal nagyobb, mint a bevonat nélkülié. Ez különösen fontos a nehezebben forgácsolható korrózióálló és nagyszilárdságú acéloknál. Bár a bevonatos szerszám ára magasabb, a megmunkálási költségek sokkal kisebbek:

  • kisebb gép-, bér- és általános költség a kisebb műveleti idő következtében,
  • kevesebb szerszámra van szükség a nagyobb éltartam következtében,
  • ritkábban kell szerszámot cserélni, élezni,
  • a kisebb súrlódás és a lassúbb kopás a munkadarab felületminőségét és méretpontosságát is javíthatja.

Különböző feladatokhoz különböző anyag-összetételű és természetesen különböző tulajdonságú bevonatokat fejlesztettek ki. Általában a bevonat keménysége a legfontosabb, de például alumíniumnál a súrlódási tényező, száraz forgácsolásnál a hőállóság a döntő tényező.

A gépi menetfúróknál alkalmazott bevonatok és felületkezelések:
 

  • TiNTitán-nitrid bevonat, keménység:  2300 HV, hőállóság: 600°C, súrlódási tényező: 0,40. Véd a kopás, az oxidáció és a feltapadás ellen.
     
  • TiCNMP
    keménység 3200HV, súrlódásu tényező 0,20, hőállóság 400°C. Kitűnő forgácskihordás a kis súrlódási tényezőnek köszönhetően, hosszabb éltartam.
     
  • TiCN
    vastagság 2/4µm, keménység 3500 HV, súrlódási tényező 0,15, hőállóság 400°C. Csökkenti a súrlódást, növeli az éltartamot.
     
  • Oxidálás 
    Fe3O4 felületkezelés gőzöléssel. Segíti a kenőanyag megtapadását, csökkenti az adhéziós kopást
     
  • Nitridálás
    Az öntöttvasnál keletkező porszerű forgács tapadását gátolja.

 

Speciális kialakítás
 

  • Inox geometria, amely nemcsak bekezdő kúpot tartalmaz, hanem a menetes rész vége hátrafelé is kúpos. Így a menetfúró visszatekerése könnyebb a nagy fajlagos nyúlással rendelkező és erősen tapadó korrózióálló acélban.
  • Ritkított fogazat alumínium és könnyűfémek forgácsolásánál, ahol a koptató hatás nem túl nagy, de az anyag tapadása ezáltal csökkenthető.
  • Szélesebb horony, szintén alumíniumnál könnyebbé teszi a megengedhető nagyobb sebesség miatt gyorsabban képződő forgács távozását. Egyes menetfúró típusok a szokásos 3 helyett 2 horonnyal készülnek.

 

Gépi menetfúró kínálatunk
 

 

 

Univerzális menetfúró - HSS

Azért nevezzük univerzálisnak, mert többféle gépre alkalmas, CNC-re, állványos, oszlopos és asztali fúrógépre, akkus és vezetékes kisgépre, sőt akár kézi használatra is hajtóvassal forgatva.

Univerzális annyiban is, hogy az anyagok többségéhez alkalmas, acélhoz, korrózióálló acélhoz, öntöttvashoz, alumínium és magnézium ötvözetekhez, valamint műanyagokhoz.

Anyaga: HSS gyorsacél, felülete oxidált, fekete színű. Profilja hátrafelé is kúpos, hogy a képlékenyebb anyagoknál se legyen gond a kicsavarás.

Ez a menetfúró nem a szokásos Din szabvány, hanem az Izo 529 szerinti méretekkel készül, ami azt jelenti, hogy rövidebb és más a szárátmérője. Erre befogásnál gondolni kell, viszont nagyobb a merevsége és az éltartama.

 

Az összes többi menetfúró a DIN szabvány szerinti méretekkel rendelkezik.

A kis méreteket erősített és áteső szárral is gyártják, M10 felett csak áteső szárral. Az erősített szár nem fér bele a menet furatába, tehát a menetfúrás mélysége korlátozott, viszont stabilabb és ezáltal tartósabb.

 

Gépi menetfúró - HSS

Ezeket a szerszámokat olcsó megoldásként ajánljuk egyszerűbb feladatokhoz, ötvözetlen, vagy gyengén ötvözött acélhoz és lágy fémekhez, ha a termelékenységgel szemben nincsenek komoly elvárások, például egyedi, vagy néhány darabos gyártásnál, illetve karbantartó munkánál.

Klasszikus menetfúró, a szerszám anyaga HSS, kobalt nélkül, felülete fényes.

 

Gépi menetfúró - HSSE

Általános ipari használatra a leggyakrabban keresett típus. Ezek a menetfúrók készülnek a legnagyobb méret-tartományban M1-től M48-ig.

Multi-material menetfúrónak nevezzük, mert többféle anyaghoz használható, ötvözött acélhoz, öntöttvashoz és a nem túl makacs korrózióálló acélokhoz. Anyaga 5% kobaltot tartalmaz, eloxált felülete fekete színű, zöldessárga gyűrűvel jelölik. Hátrafelé szűkülő profilja megkönnyíti a menetfúró visszatekerését.

Bevonatos változata a Prémium kategóriába tartozik, optimális menetfúró a gyengén és erősen ötvözött acélokhoz és a ferrites korrózióálló acélhoz. A kopásálló titán-nitrid bevonat nagyobb élettartamot biztosít intenzív forgácsolásnál is. Szárán piros gyűrűt találunk.

 

Gépi menetfúró - INOX


Azért hívjuk INOX menetfúrónak, mert korrózióálló, tehát rozsdamentes acélokhoz fejlesztették ki.

Az ausztenites, a ferrites és a martenzites csoportba tartozó koracélokhoz egyaránt optimális, de természetese más erősen ötvözött acélhoz, például szerszámacélhoz is alkalmas.

Anyaga HSSE-PM kobaltos porkohászati gyorsacél. Ezzel az eljárással nagyon apró szemcseméretet lehet előállítani, és növelhető az anyag keménysége anélkül, hogy az a szilárdság rovására menne. Ez különösen fontos a sok ötvözőelemet tartalmazó korrózióálló acéloknál, amelyek kemények, de fajlagos nyúlásuk elég nagy, ami problémássá teszi a forgácsolást. Emiatt szükséges a menetfúrók profilja hátrafelé szűküljön.

Az anyag feltapadásának csökkentését szolgálja az eloxált felület is, illetve a Prémium típusnál a Titán-karbo-nitrid-MP bevonat, amely nagyon kis súrlódási tényezővel rendelkezik. A bevonat nagy hőállósága és keménysége jelentősen csökkenti a szerszámkopást még ennél a problémás anyagcsoportnál is és így jó éltartamot biztosít a menetfúrónak. Az INOX prémium menetfúró jele a kék gyűrű.

 

Gépi menetfúró - ALU


Az Alu menetfúró könnyűfémekhez, az alumínium és magnézium ötvözeteinek megmunkálásához optimális.

Alapanyaga szintén HSSE-PM porkohászati gyorsacél, de él-geometriája különleges: az egyenes hornyúnál minden második menetprofil hiányzik, az így megritkított fogazat csökkenti a súrlódást. A csavart hornyúnál a szokásosnál nagyobb horonyszög gondoskodik a jobb forgácskihordásról.

A Prémium minőségű titán-nitrid bevonatos Alu menetfúró optimális a tiszta alumíniumhoz és az alumínium legtöbb ötvözetéhez, de magnézium ötvözetekhez és bizonyos alumínium-szilicium ötvözetekhez a bevonat nélküli változatot ajánlják. Zöld gyűrű jelöli.

 

Gépi menetfúró - Öntöttvas

Öntöttvashoz optimális menetfúró. Ez a menetfúró csak egyenes horonnyal készül forgácsterelő nélkül, tehát C bekezdéssel, mivel az öntöttvas rövid porszerű forgácsot ad, amit amúgy sem lehet terelni, eltávolításáról máshogy kell gondoskodni. Az egyszerűbb változat anyaga HSSE kobaltos gyorsacél, felülete nitridálva van felgőzöléssel a vaspor feltapadásának csökkentése érdekében.

A Prémium szerszám anyaga HSSE-PM kobaltos porkohászati gyorsacél, amely titán-karbo-nitrid bevonattal van ellátva, így biztosítva a maximális teljesítményt és kopásállóságot. Fehér gyűrű van rajta.

 

Gépi menetfúró - Bronz

A bronzhoz való menetfúró szintén csak egyenes horonnyal, C bekezdéssel készül. Anyaga HSSE kobaltos gyorsacél, fényes felülete van, sárga gyűrű azonosítja. A bronz és más réz-ötvözetek mellett ezt a menetfúrót műanyaghoz is ajánlják optimális szerszámként.

 

A választékot kiegészítik

  • a felméretes menetfúrók a szokásos 6H tűréstől eltérő (6G,7G,+0,1,stb) menetekhez.
  • a balos menetfúrók,
  • a belső hűtésű nagyteljesítményű gépi menetfúrók, amelyek jó forgácskihordást és hőelvezetést biztosítanak,
  • a csavarozógépbe fogható rövid menetfúró acélszerkezetek, lemezszekrények, stb. szereléséhez, vagy menetek tisztításához.
  • a kombinált fúró-menetfúró szerszám, amely a menetek előfúrását és menetfúrását egy műveletben végzi és
  • a hosszú szárú menetfúrók.

 

Gépi menetfúró választék a perfor.hu webshopban:

 

.

A menetfúrás előkészítése
 

A menetfúrás előtt el kell készíteni a magfuratot, ami történhet fúrással, esztergálással, dörzsöléssel, esetleg precíziós öntéssel. A magfurat átmérője a menet fajtájától és méretétől függ, a menet-táblázatokban megtalálható. Ha nem átmenő furatról van szó, akkor mélysége legyen nagyobb, mint a menethossz, mert számolni kell a menetfúró bekezdő kúpjával, amely nem készít teljes menetet és azzal, hogy esetleg forgács kerülhet a menetfúró elé. 

A kúpsüllyesztés a magfurat elején szintén fontos, feladata a menetfúró anyagba lépésének segítése. Átmérője nagyobb legyen mint a kész menet, így biztosítja a sorjamentességet és szereléskor a csavar bevezetését.

 

A gépi menetfúró befogása
 

A menetfúrótokmányok speciális tokmányok, amelyek nagy szorítószilárdságot és központosságot biztosítanak. Ezek lehetnek kézi meghúzású vagy gyorsbefogó tokmányok, amelyek egyszerű és stabil rögzítést biztosítanak a menetfúrók számára.
Például: Menetfúró tokmány MT3 szárral M3-M16 belső menethez

Gyorscsatlakozós menetfúró tokmány: Ezeknél a tokmányoknál egy gyorsan zárható mechanizmus segíti a menetfúró egyszerű cseréjét, ami gyakori szerszámcserét igénylő műveletek esetén praktikus.
Például: ⁣Menetfúró befogó

Rugalmas befogó fejek: Olyan tokmányok, amelyek rugós vagy csúszó mechanizmussal vannak ellátva. Ezek kompenzálják az esetleges feszültségeket vagy eltéréseket, ami a kézi vagy kevésbé pontos gépeknél előnyös lehet, és megakadályozzák a menetfúró sérülését.
Például: Hosszkiegyenlitos_befogok

A CNC gépeken a menetfúrókat általában automatikus szerszámcserélő rendszerek fogadják, és többféle precíz befogási lehetőség is rendelkezésre áll.
Lásd: Szerszámbefogás megmunkálógépen

Szinkronos menetfúró tokmányok: Ezek a tokmányok merevebbek, pontosan követik a CNC gép programozott előtolási sebességét, ami minimalizálja a menetfúróra ható nyomást. Ez különösen fontos nagy sebességű és mély menetfúrás esetén, mert elkerülhető vele a feszültségképződés. Használatával jelentősen növelhető a menetfúró élettartama.

 

Hűtés-kenés
 

A megfelelő hűtés kenés alkalmazása sokszor fontosabb, mint a menetfúró optimális megválasztása. Ha lehet használjunk bőséges és a furatba irányított folyadékhűtést. A hűtőfolyadék nem csak hűt és ken, hanem ami a legfontosabb: kimossa a forgácsot. Általában emulziót alkalmaznak, de tapasztalatok szerint az olaj használatával növekszik a szerszámok élettartama.

 

Forgácsolási adatok
 

Minden menetfúróhoz megtaláljuk a gyártó által ajánlott forgácsolási sebességet a különböző anyagcsoportokhoz.

A forgácsolási sebesség (Vc, m/min) a szerszámtól és az anyagminőségtől függ.

A percenkénti fordulatszám (N) a sebességből és a szerszám átmérőjéből számítható:

N = 1000 x Vc / D / 3,14

ahol
N a fordulatszám (fordulat/min)
Vc a forgácsolási sebesség (m/min)
D a szerszám átmérője (mm)

Az ajánlásban szereplő adatokat kiinduló értéknek lehet tekinteni. Az optimális érték függ a konkrét anyagminőségtől, a munkadarab, a befogókészülék, a szerszámgép, a hűtés sajátosságaitól, a munkahely általános és közvetlen költségeitől és attól is, hogy az optimálásnál a gyártási idő, vagy a költségek prioritása magasabb. Az adatok csak irányértékek a gyártó és a kereskedő felelőssége nélkül. A következő feltételeket kell figyelembe venni a maximális teljesítmény és éltartam elérése érdekében:

  • helyesen megválasztott hűtő-kenő folyadék
  • a szerszámtartó maximális futáspontossága
  • a munkadarab és a szerszám maximális merevsége.

 

Alternatív szerszámok 
 


 

Gépi menetfúró választék a perfor.hu webshopban:
 

A leggyakoribb gépi menetfúró típusok a lap alján találhatók!

Tartalomhoz tartozó címkék: Barkács lexikon Forgácsolás lexikon