Csigafúró fémfúráshoz
Csigafúró készletek
Csigafúró HSSE,-T550
Ø 1-20 mm
HSSE kobaltos fúró (Co 5%) ötvözött acélhoz és más fémhez. Önközpontozó élezés. Nagy méretek csökkentett szárral.
Csigafúró HSSE,INOX -T560
Ø 1-20 mm
KORRÓZIÓÁLLÓ acélokhoz optimális HSSE csigafúró. Ötvözött acélhoz, alumíniumhoz és műanyaghoz is kiváló.
Csigafúró HSSE8
Ø 2-16
HSSE8 kobaltos gyorsacél fúró (Co 8%) nagy szilárdságú acélhoz és ötvözetekhez.
Rövid csigafúró HSSE8
Ø 2-16
Rövid, merev HSSE8 kobaltos fúró nagy szilárdságú ötvözetekhez. Kézi fúráshoz optimális.
Hosszú csigafúró HSSE
Ø 2,5-10 mm
HSSE kobaltos hosszú fúró (Co 5%) ötvözött acélhoz és más fémhez. Önközpontozó élezés. A T550 fúró hosszú változata.
Hosszú csigafúró HSSE8
Ø 2-13
HSSE8 kobaltos gyorsacél hosszú fúró nagy szilárdságú acélhoz és ötvözetekhez.
Lásd még:
A csigafúróról
Fémfúráshoz a legelterjedtebb szerszám a csigafúró. Többféle változata van, amelyek között könnyen eligazodunk, ha az átmérő mellett a fő jellemzőkre figyelünk.
A csigafúró kétélű szerszám, telibe fúrásra alkalmas. Eleje kúpos, az élektől kiindulva a két kúpfelület hátra van köszörülve, ami lehetővé teszi, hogy a szerszám élei forgás közben előre tudjanak haladni egy csigavonal mentén vágják a fémet. A horony a forgács kihordására, a horony mellett végigfutó élszalag pedig a fúró megvezetésére szolgál. Az élszalag melleti szerszámtest kisebb átmérőjű, hogy ne érintkezzen a furat falával, mert túl nagy lenne a súrlódás.
A csigafúró fő jellemzői az átmérő mellett az anyaga, a felülete és az élgeometriája.
Anyaga legtöbbször gyorsacél, ami egy erősen ötvözött szerszámacél keményre edzve. A szerszám anyagának keményebbnek kell lennie, mint a munkadarab és bírnie kell a fúráshoz kifejtett erőt és a forgácsleválasztáskor képződő hőt.
A gyorsacél a HSS jelű alapminőség mellett lehet HSSE, vagy HSS-Co ami a szokásos ötvözőelemeken kívül 5% kobaltot tartalmaz, és HSSE8 (HSS-Co8) 8% kobalt tartalommal. A kobalt növeli a szerszám hőállóságát és keménységét, ezért nagyobb szilárdságú öttvözött acél fúrásához használják. A legmakacsabb anyagokhoz keményfém lapkás fúrót is használhatunk.
A csigafúró lehet hengerelt, vagy köszörült hornyú. A köszörült pontosabb és tartósabb, mert a hornyok kialakítása edzés után mélyköszörüléssel történik, így nem maradnak hőkezelési feszültségek az anyagban. A hengerelt fúró felülete fekete, a köszörült lehet fényes, vagy bevonatos. A bevonat néhány mikron vastagságú kemény, hőálló réteg, ami csökkenti a súrlódást és a kopást.
A klasszikus csigafúró két főéle között egy kis keresztél van, ami csak túrja az anyagot és bekezdéskor könnyen elcsúszik az anyagon. A mai fúrók többsége ugynevezett keresztélezéssel rendelkezik, ami önközpontosítóvá teszi (nem igényel pontozást, vagy előfúrást a fúrás helyén) és utána is könnyíti a fúró előre haladását. A két főél közti szög a csúcsszög. Értéke 118°-135°. Nagyobb szilárdságú anyagoknél nagyobb szög az optimális.
Fémfúrás kisgéppel
Kisgéppel végzett fémfúráshoz olyan szerszámokat ajánlunk, amelyek erre a célra optimálisak. Például a fémfúrók geometriája úgy van kialakítva, hogy kisebb előtoló erőt igényelnek, így az egész napos munka kevésbé fárasztó. Vannak olyan fémfúrók, menetfúrók és süllyesztők, amelyek a fúró-csavarozógépbe közvetlenül befogható hatszögletű szárral (Hexa befogás) rendelkeznek, így nem kell a gépet váltogatni a szereléshez szükséges furatok, menetek kifúrásához..
A kézi használatnál fontos, hogy a csigafúró önközpontozó legyen, a fúrás kis erőt, nyomatékot és energiát igényeljen. Az egyes fúrószár típusok anyaga, felületi kidolgozása és geometriája különbözik, attól függően, hogy ötvözetlen acélt, gyengén, vagy erősen ötvözött korrózióálló acélt, vagy más fémet kell fúrni alkalmi, profi, vagy ipari használat során. Válassza ki az Önnek megfelelő, jobb, még jobb, vagy legjobb fúrószárat:
HSS > HSS Furius > HSSE > HSSE INOX > HSSE8
Csigafúrók összehasonlító tesztelése